top of page

Jaký průměr odpadního potrubí

  • info5350144
  • 27. 2.
  • Minut čtení: 2

Správný průměr odpadního potrubí je jedním ze základních předpokladů pro jeho dobré fungování. Podobně důležitý je i sklon potrubí. Doporučené, nebo spíš minimální průměry odpadního potrubí se výrazně liší dle jejich typu. Stejně jako například u kouřovodu platí hlavní zásada, potrubí se nesmí postupně zužovat. To znamená, že čím dále od zařizovacího předmětu jsme, musí být potrubí buď stejně široké nebo s větším průměrem.

Nádrž na dešťovku

Pokud by odpadní potrubí mělo menší nežli předepsaný průměr, může dojít k jeho rychlejšímu zanášení a postupnému ucpávání. Také by se mohlo stát, že se potrubí dostane do takzvaného tlakového režimu, tedy bude zcela zaplněné vodou. Každý typ potrubí má normovaný průměr, který je třeba dodržet. Setkáte se nejčastěji s označením DN nebo také se světlostí. DN označuje světlost potrubí v milimetrech, což je standardizované označení v Evropě.

 

Největší rozdíl (pokud se bavíme o vnitřním potrubí, ne o městských kanalizacích a tak podobně) je v potrubích svislých stoupacích, ležatých potrubích svodných a takzvaných připojovacích potrubích.

 

 

Odpadní svislá potrubí

 

Při návrhu stoupaček je třeba dodržet několik parametrů. Hlavní odpadní stoupačka v rodinných a bytových domech musí mít minimální DN 100. Pokud stoupačka naráz odvádí více bytových jednotek, může být DN až 150. Pro domy s větším počtem jednotek nebo hotely a administrativní budovy se volí potrubí o průměru od DN 150. Každá odpadní stoupačka by navíc měla být odvětrána nad střechu, aby se předešlo podtlaku v systému, který by mohl způsobovat sifonový efekt a nasávání vody z vodních zápachových uzávěrů. Obecně by zhotovitel stavby měl vycházet i ze zkušeností.

 

Odpadní potrubí ležatá svodná

Podobně jako u stoupaček, závisí dimenze ležatého potrubí na množství odváděné vody a počtu připojených zařízení. Navazující potrubí svodné nesmí mít menší průměr, nežli má odpadní potrubí svislé. Při napojení stoupačky na svodné potrubí je ideální použít koleno s přechodovým úhlem 45°, což zajišťuje plynulejší tok vody.

 

Připojovací potrubí

Připojovacím potrubím se rozumí ta část potrubí, které vede o od zařizovacího předmětu ke stoupačkám. Jejich průměr je logicky dán tím, jaké zařízení ke stoupačce připojujete. Připojovací potrubí začíná pachovou uzávěrkou (téměř vždy odpadním sifonem) a končí právě v odpadní stoupačce. Doporučené průměry pro odpadní potrubí jsou v tabulce níže.

 

 

Průměry pro zařizovací zařízení:

 

Toaleta - DN 100

Úklidová výlevka - DN 100

Kuchyňský dřez - DN 50

Vana - DN 50

Sprchový kout - DN 50

Bidet - DN 50

Pračka - DN 50

Pisoár - DN 50

Umyvadlo - DN 40

 

Největší průměr má toaleta. Je to z důvodu vysokého požadavku na rychlý odtok odpadní vody a také samotný odpad je o mnoho objemnější, než například z umyvadla nebo vany (pokud nebereme v potaz vodu samotnou).te s hlubším výkopem.

Comentarios


dreamstime_m_60280705.jpg

Potřebujete pomoct s ucpaným odpadem či kanalizací? 

  • Instagram
  • YouTube
dreamstime_m_60280705.jpg

Donerios s.r.o, IČO: 05143012, Praha - Holešovice, Osadni 869/32, 17000

admin@cisteni24.cz - Čištění odpadů Praha - Čištění kanalizací Praha

Blog

tlakové čištění kanalizací - tlakové čištění odpadů - strojní čištění kanalizací - strojní čištění odpadů - čištění odpadů Praha

čištění kanalizací Praha - pohotovost kanalizace - havárie kanalizace - frézování stoupaček - frézování kanalizace -

čištění tlakovým vozem - inspekce potrubí kamerou - revize inspekční kamerou - rekonstrukce kanalizace - výkopové práce

©2019 cisteni24.cz

bottom of page