Kořenová čistička odpadních vod je alternativou ke klasické domácí čističce odpadních vod. Je zcela bezhlučná a celkově velmi ekologická. Navíc ke svému provozu nepotřebuje elektrickou energii. Podobně jako septik funguje na principu mechanicko-biologických procesů. Dokáže zajistit stejnou nebo minimálně téměř srovnatelnou čistotu vody, která je na konci celého procesu.
Dle zákona je kořenová čistička považována za vodní dílo. Velikostí může pojmout i odpadní vody z několika domů nebo i celé obce. Uvažovat o ní můžete ve chvíli, kdy není možné se připojit na kanalizaci městskou. Kořenové čističky se různí svou stavbou. Někdy se jedná o systém, kdy na začátku je septik, kterému se říká také anaerobní separátor. Dále pak navazuje soustava předčišťovacích zařízení. Může se také jednat o foliová jezírka s živými rostlinami. Až po okraj jsou naplněna štěrkem, na kterém je vrstva humusu s mikroorganismy. Odpadní vodu nečistí kořeny rostlin, ale právě bakterie, které jsou obsažené v humusu a vodě. Někdy dochází k symbióze mezi rostlinami a bakteriemi. Rostliny fungují také jako termoregulace.
V jiném druhu, který jsme nastínili již na začátku, najdeme v první fázi přečišťování tří až čtyř komorový septik. V něm dochází k mechanickému předčištění odpadní vody. Pevné částice se zde oddělí a dále odtéká již jen zkalená voda. To je část čističky, kterou je třeba čas od času nechat vyvézt fekálním vozem. Prakticky je to podobná údržba jako u klasického septiku nebo ČOV na elektrický pohon. Voda ze septiku putuje dále do speciální šachty, ta postupně dávkuje odpadní vody do štěrkového filtru. Má to své opodstatnění, bez této šachty by mohlo dojít k zahlcení dalších částí čističky
Ze šachty se voda přes filtr dostává do konečné části zpracování a prakticky k tomu nejhlavnějšímu, do kořenového filtru. Zde se o svou účast přihlásí bakterie. Ty žijí v sedimentech, štěrku a na kořenech rostlin. Vše je tedy zakončeno podobně jako v domovní ČOV, aerobním rozkladem. Odpadní voda tak pomalu protéká filtrem a postupně se čistí. Co je podstatné, tento filtr funguje i v zimních měsících, není se tedy třeba obávat, že by při mrazech došlo k omezení funkčnosti čističky. Dále voda putuje do revizní šachty, odkud se můžou dělat případné vzorky nebo kontrolovat přečištění.
Odpadní vodu, která vyteče v poslední fázi přečištění lze svádět do potoka nebo pomocí vsakovacího zařízení rovnou do půdy. Na toto je však potřeba vždy mít hydrologický posudek.
Když porovnáme hlavní rozdíly kořenové a klasické ČOV, dostaneme se k zajímavým věcem. V první řadě jde o kvalitu přečištění. Jak jsme si již uvedli, přečištění je prakticky srovnatelné. Proto i hydrologický posudek bude vypracován podobně a bude více záležet na tom, v jaké lokalitě a kam, chcete odpadní vodu vypouštět. Ve spotřebě elektřiny vede jednoznačně kořenová čistička. Ta nepotřebuje žádnou dodanou energii. Klasická ČOV spotřebuje za rok, samozřejmě dle zatížení, energii za cca 3000 – 4000 Kč.
Kde naopak může kořenová čistička selhávat, je prostorová náročnost. Kořenová čistička může u rodinného domu zabrat i 20 metrů čtverečních. Naopak klasická ČOV potřebuje zhruba 2 až 3 metry čtvereční a vejde se tak prakticky kamkoliv. Pokud tedy máte malý pozemek, bude klasická čistírna jasnou volbou.
A co cena? Ta se samozřejmě velmi různí, ale prakticky se dá říci, že za kořenovou čističku si vždy připlatíte. Kvalitní klasické domácí ČOV přijdou na 150 000 až 250 000 Kč. Kořenové čističky začínají s cenou na 300 000 Kč. Ani na jeden typ čistíren nelze u rodinného domu čerpat dotaci.
A jak je to s provozem u chat a rodinných domů. V předchozím článku jsme si hodně povídali o tom, že klasická domovní ČOV potřebuje pravidelný provoz. Jednoduše je třeba, aby byla neustále zásobována přísunem odpadních vod. Dokonce se doporučuje v případě odjezdu na delší dovolenou snížit výkon dmychadla, což omezí aerobní procesy a čistička bude fungovat pomaleji. Z této podstaty se tak hodí spíše k rodinným domům. Kořenové čističce však nepravidelný provoz tolik nevadí. Je na tom podobně jako klasický septik. Lze ji tak vystavět i na rekreační chatě nebo chalupě.
Když si propočtete náklady na vyvážení, spotřebu elektrické energie, servis a tak podobně, kořenová čistička se nevyplatí. Ušetříte totiž pouze za elektřinu. Finanční úspora však většinou nebývá důvodem k pořízení kořenové čističky.
Před pořízením kořenové čističky je potřeba mít hydrologický posudek. Ten je nutný pro to, abychom věděli, jak můžeme dále nakládat s přečištěnou vodou z čistírny. Vypouštět ji, rozstřikovat nebo vsakovat. Nesmí dojít k ohrožení dalších zdrojů vody, například studen.
Comments