Česká republika se v rámci EU řadí mezi vodohospodářsky vyspělejší státy. Čistírny odpadních vod se systematicky budovaly již po Druhé světové válce, jejich rozvoj pokračoval i za komunismu. Největší rozšiřování, výstavby, ale také intenzifikace začaly probíhat až za samostatného Českého státu. Do kanalizace je vypouštěno přes 500 milionů litrů krychlových odpadních vod. Z tohoto množství se přečišťuje více než 98 %. Ze statistik také vyplývá, že více 85 % českých domácností je napojeno na veřejnou kanalizaci. Například v hlavním městě je to 99 %. Délka kanalizační sítě je více než 50 000 kilometrů.
Čištění odpadních vod je nezbytnou součástí ochrany životního prostředí a zachování kvality vody v tocích a nádržích. S ohledem na plnění evropských standardů a cílů udržitelného rozvoje se této problematice věnuje značná pozornost.
Proces čištění odpadních vod je složitý a zahrnuje několik fází, které jsou navrženy tak, aby odstraňovaly různé typy znečištění.
Mezi hlavní technologie používané v ČR patří:
Mechanické čištění – odstraňuje hrubé nečistoty (například štěrk nebo písek) pomocí sít, česlí nebo usazovacích nádrží
Biologické čištění – využívá mikroorganismy, které rozkládají organické znečišťující látky. Typickým příkladem je aktivovaný kal, kdy bakterie rozkládají organické látky na vodu, oxid uhličitý a dusíkaté sloučeniny
Chemické čištění – přidávání chemikálií (například koagulantů), které neutralizují a odstraňují některé specifické látky, jako jsou fosfáty nebo těžké kovy
V posledních letech se do akce dostává i takzvané terciérní čištění, které zahrnuje pokročilé technologie, jako je filtrace přes membrány, aktivní uhlí nebo dezinfekce pomocí UV záření či ozonizace. Tyto metody jsou klíčové pro odstraňování mikroplastů a zbytků farmaceutických látek.
Díky pokročilým metodám čištění se kvalita vod v českých řekách výrazně zlepšila. Patrné to je nejen na malých tocích a recipientech, ale především ve velkých řekách. Velkou výzvou pro další zlepšování stavu českých řek jsou takzvané odlehčovací komory. V ideálním případě je kanalizace budována jako oddílná. Tedy samostatně vody splaškové a samostatně vody dešťové. Dešťové vody putují přímo do recipientů a ty splaškové do čistírny odpadních vod. V Čechách je však spousta kilometrů kanalizací budovaná jako jednotná, to znamená, že společně s odpadní vodou putuje do čistíren i voda dešťová. Při intenzivních deštích by mohlo dojít k přehlcení nebo dokonce vyplavení čistíren. To by mohlo být obrovskou ekologickou katastrofou. Proto jsou budovány právě odlehčovací komory. Jejich princip je prostý, zaškrtit kanalizaci při přívalových deštích. Bohužel část odpadní vody se v tu chvíli dostává přímo do potoků nebo řek.
Comments