top of page

Bakterie do septiku

Pokud máte doma nebo na chatě septik, musíte se o něj také náležitě starat. Septik je o mnoho sofistikovanější zařízení než například jímka. Tedy prakticky nádoba v zemi, která slouží ke shromažďování fekálií, které jsou následně odčerpávány k likvidaci. Septik je zařízení, které již částečně pracuje na očištění odpadních vod.


Zkouška těsnosti kanalizace

Septik má obrovskou výhodu, hodí se jak do pravidelného, tak nepravidelné provozu. Jímka je vhodná pouze do velmi nepravidelného provozu, například k rekreační chatě. Pokud se skutečně jedná o nepropustnou nádobu, byl by její provoz u rodinného domu poměrně drahý. Domácí čistička odpadních vod zase potřebuje co nejpravidelnější provoz. Pro její správnou funkčnost je prostě zapotřebí neustály přísun „živin“ v podobě fekálií.


Septik v sobě kombinuje oboje. Můžete jej používat velmi nepravidelně, náklady na vyvážení nejsou tak vysoké, ale také jej můžete použít pro pravidelný provoz u rodinného domu. A navíc oproti ČOV nepotřebuje elektrickou energii.


Vše ale není tak snadné. Septik se zpravidla skládá ze tří komor. V nich se postupně dějí rozkladné procesy a výsledkem je poměrně čistá voda. Aby septik správně fungoval, musí mít dostatek rozkladných bakterií. Jednak je samozřejmě vhodné, těmto bakteriím udělat „příjemné“ prostředí. Tedy nevylévat do odpadů velké množství saponátů, oleje, nejrůznější chemické látky nebo žíraviny, ale také třeba špatně rozložitelné zbytky jídel. Pokud tak činíte, zakládáte si na potenciální problém. V septiku dojde k oslabení bakterií a následně i jeho čistící funkce. Nejen že bude potřeba častější vývoz, ale je možné, že se z něj začne šířit nepříjemný zápach. Mnohdy se tak děje ještě s kombinací několika velmi teplých dní za sebou.


Septiku lze však také výrazně pomoci bakterie obnovovat. Ty opět podpoří jeho správnou funkčnost. Tyto speciální enzymatické bakterie lze do septiku přímo přidat. Prodávají se buď ve formě tablet, nebo prášku. Stačí je jednoduše spláchnout do záchodu, o ostatní se již postarají sami. Bakterie v prášku je třeba nejprve aktivovat. To provedete jednoduše jejich zamícháním ve vložné vodě. Následně necháte vodu s bakteriemi několik minut odstát a vylejete ji do toalety a spláchnete. Efekt se však nedostaví okamžitě. Bakterie samotné se musí dále rozmnožit. Tento proces zpravidla trvá jeden měsíc.


Je také potřeba rozhodnout, jaký typ bakterií použít. Aerobní bakterie potřebují pro správnou funkci přístup vzduchu, proto se více hodí do nádrží, kde je koncentrace kyslíku minimálně 1,5 - 2 mg/l. Anaerobní bakterie tento problém nemají. Jednoduchou pomůckou také může být provoz septiku. Pokud je v nepravidelném provozu, použijte anaerobní bakterie. Existují také fakultativní bakterie, které jsou univerzální. Lze je použít prakticky do jakéhokoliv provozu.

Comments


bottom of page